Мінна безпека
Рекомендації МОН щодо дій у разі надзвичайної ситуації
Міни і розтяжки: дбаємо про безпеку прогулянок
Розтяжки важко помітити,адже вони натягнуті низько над землею та виглядають як дріт чи шнур. І часто взагалі непомітні. Саме розтяжка забрала життя мого досвідченого колеги-фотографа ще в 2014 році. Тож говоріть із дітьми на цю тему вкрай серйозно, детально і у формі гри перевіряйте засвоєні знання.
Правило 1
Не ходити в парках, лісах чи будь-якій іншій місцевості, яка не пройшла перевірку спецслужбами з розмінування. Оскільки важко знати, що зараз в Україні перевірили, а що ні, краще не ризикувати й гуляти лише в перевірених місцях, не шукати нові маршрути, не блукати закинутими дорогами.
Правило 2
Побачив незнайомий предмет? Відійди і в руки не бери.
Під вибухівку вороги можуть маскувати будь-які предмети: м’які іграшки, ручки, мобільні телефони, навіть пачку молока. Зацікавити дітей можуть і протипіхотні міни-«метелики». Їхній корпус має незвичну форму й виготовлений з різнокольорового пластику. Тож ваша дитина має чітко знати: будь-яка знахідка = небезпека. Якщо її підібрати, можна не лише втратити здоров’я, а й померти.
Правило 3
Нерозірвані снаряди? Відійди якнайдалі.
Покажіть дитині в інтернеті, як виглядають ті чи ті види снарядів. Дуже добре розповідає про це зірка соцмереж пес Патрон на своєму YouTube-каналі або офіційні джерела, як oтДСНС.Наприклад, якщо на дорозі дитині трапиться снаряд чи уламок — варто відійти якнайдалі та не брати до рук, навіть якщо це «маленька частинка». Ця «частинка» теж може містити заряд і вибухнути.
Правило 4
Боєприпаси — не іграшка
Інколи діти помилково вважають, що знайдені боєприпаси не зашкодять і ними можна погратись — кинути в багаття, випробовувати на міцність ударами, намагатися розібрати. Поясніть, що такі дії небезпечні для життя. Що не можна робити:
- наближатися до предмета;
- пересувати його або брати до рук;
- розряджати, кидати, вдаряти по ньому;
- розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
- приносити предмет додому.
Правило 5
Не брати в руки чужі речі, навіть у багатолюдних місцях.
Вибухівку можуть помістити у звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і потім залишити в багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж сумки, залишеної забудькуватим пасажиром у громадському транспорті. Тому бездоглядні предмети в транспорті, дворі, магазині вимагають особливої уваги. Попросіть дитину повідомляти дорослих, якщо вона помітить чужу річ, красиву загублену іграшку.